Vesti o Falun Dafi i krizi ljudskih prava u Kini

T-Portal vijesti: "Falun Gong na ulicama Zagreba..."

ZAGREB - Iako je Kina poznata po brutalnom i sustavnom kršenju ljudskih prava, prosvjed povodom posjeta kineskog predsjednika Hu Jintaoa Hrvatskoj organizirat će samo pripadnici pokreta Falun Gong. Na Trgu bana Jelačića u petak od 16 do 19 sati njih desetak dijelit će letke s informacijama o mučenjima i progonima, izvoditi tradicionalne vježbe i meditirati.

Prosvjed će se potom, od 20 do 22 sata, preseliti pred kinesko veleposlanstvo na zagrebačkim Mlinovima, no organizatorima je uskraćena želja da i bukvalno stanu na put kineskoj delegaciji u kojoj će se naći i dvjestotinjak gospodarstvenika. Hu Jintao slijeće u Zagreb u petak, ali sve njegove aktivnosti održat će se u subotu: sudjelovanje na Hrvatsko-kineskom gospodarskom forumu u hotelu Westin, posjet Stjepanu Mesiću na Pantovčaku, susret s Ivom Sanaderom (Westin), posjet Hrvatskom saboru na Markovom trgu te ispraćaj iz Hrvatske.

Zagrebačka policija nije dopustila pripadnicima Falun Gonga da u subotu budu u vidokrugu prevažnih gostiju, te će se cjelodnevni prosvjed (od 8 do 20 sati), umjesto na zatraženoj lokaciji kod hotela Westin, održati pred zgradom HNK na Trgu maršala Tita. Tamo će biti postavljen info pult, a leci će se dijeliti i na Cvjetnom trgu, najavio je Igor Jančev iz Informacijskog centra Falun Gonga za regiju .

Posjet Hu Jintaoa može se mjeriti s onim bivšeg predsjednika SAD-a Georgea W. Busha kako u pogledu drastičnih sigurnosnih mjera - radnici su već u srijedu varili šahtove po ulicama kojima će proći Hu Jintao – tako i u pogledu omraženosti gostiju među pobornicima ljudskih prava.

Kineski predsjednik stiže u Hrvatsku iz Slovačke, gdje je šest nevladinih organizacija udružilo snage povodom tog posjeta. Slovačke vlasti odbile su zahtjev za prosvjedom pred predsjedničkom palačom, te je udrugama preostalo jedino da javno pozovu najviše slovačke dužnosnike da na razgovorima postave pitanje o ljudskim pravima u Kini.

Sudeći po preliminarnim informacijama, izjave za javnost u petak će uputiti i nekolicina hrvatskih nevladinih udruga, no veći prosvjed ipak će izostati.

U Kini je prošle godine, prema podacima Amnesty Internationala, izvršeno daleko više smrtnih kazni (1.718) nego u ostatku svijeta zajedno (672). Washington je u ožujku nagradio Peking skidanjem s crne liste najvećih prekršitelja ljudskih prava, gdje sada stoje Sjeverna Koreja, Mianmar, Iran, Sirija, Zimbabve, Kuba, Bjelorusija, Uzbekistan, Eritreja i Sudan.

A kada je i sam Washington popustio, ništa više ne može spriječiti bilateralnu ljubav između Pekinga i Zagreba, koji premijerno ugošćuje kineskog predsjednika od uspostave diplomatskih odnosa 1992. godine. 'Posjet predsjednika Hua označava prekretnicu u razvoju bilateralnih odnosa (Kine i Hrvatske)', ustvrdio je kineski veleposlanik u Hrvatskoj Wu Lianqi, dodajući da odnosi Pekinga i Zagreba mogu biti primjer za odnose između velikih i malih zemalja.

Neviđena izopačenost

Falun Gong je pokret koji slijedi principe istinitosti (iskrenosti), dobrodušnosti i tolerancije, posvećen oplemenjivanju karaktera. Od 1992. postao je globalni fenomen s više od 100 milijuna pripadnika u više od 60 zemalja. Kineske vlasti zatvaraju i muče praktikante, a istraživanja kažu da su desecima tisuća izvađeni organi koji se prodaju za transplantaciju. Bivši kanadski tajnik za Aziju David Kilgour procijenio je da je to 'groteskan oblik zla koje bi, unatoč svim izopačenostima koje je svijet dosad vidio, bilo nešto neviđeno na ovoj planeti'.

Link na originalni članak
Podeli ovaj članak:

Ostanite informisani. Prijavite se za naša saopštenja za medije i biltene