Vesti o Falun Dafi i krizi ljudskih prava u Kini

Članica Europskog parlamenta izražava dvojbe u vezi Olimpijskih igara u Pekingu

Danski član Europskog parlamenta Gitte Seeberg ima dvojbe u vezi Olimpijskih igara u Pekingu
Danski član Europskog parlamenta Gitte Seeberg ima dvojbe u vezi Olimpijskih igara u Pekingu

Slijedeći priču u najvećim danskim dnevnim novinama, Jyllands-Posten, s naslovom: "Dvije danske partije zahtijevaju da Princ ne prisustvuje Olimpijskim igrama u Pekingu", danske najveće sportske novine, Ekstrabladet, također su objavile članak, napisan od danskog člana Europskog parlamenta, Gitte Seeberg, naslovljen "Olimpijske igre u Kini".

Članak je objavljen 7. srpnja.

Članak ističe da će Olimpijske igre biti održane iduće godine i da je Peking izabran kao domaćin. Međutim, to ne znači da Igre mogu proći bez teškoća, jer u Kini postoji mnogo problema u vezi ljudskih prava.

U 2006. godini, preko tisuću ljudi je osuđeno na smrt u Kini. Kineski komunistički režim i dalje koristi državni aparat da proganja manjinske grupe, kao što je proganjanje Falun Gonga, trgovina ljudskim organima; zatvaranje prodemokratskih aktivista koji su sudjelovali u incidentu na Trgu Tiananmen 4. lipnja 1989.; kontrola javnih medija. Dodatno, u Kini se ne može putem tražilica naći internet stranica BBC novosti; ako unesete ključne riječi poput "ljudska prava" ili " Tiananmen" u Google ili Yahoo tražilicu, ne možete dobiti nikakve rezultate.

Danske najveće sportske novine, Ekstrabladet, objavile su članak
Danske najveće sportske novine, Ekstrabladet, objavile su članak "Olimpijske igre u Kini"

Na osnovu rečenoga, kako možemo dopustiti da se tamo upali Olimpijska baklja? Budući da postoje mnogi ozbiljni problemi ljudskih prava, povezani s kineskim komunističkim režimom, kako ga može međunarodna zajednica hvaliti, a ne osuditi?

Neki mogu misliti, da možemo iskoristiti ovu mogućnost i zahtijevati da svi vodeći mediji, koji prate događanja u Kini u vezi domaćinstva Olimpijskih igara, obrate pažnju na ljudska prava u Kini, da bi se poboljšala situacija u vezi ljudskih prava u Kini.

Možda je to moguće i ja se iskreno nadam da stvari mogu ići u tom smjeru. Međutim, prosuđujući s činjenicama iz različitih apekata, ne mogu prestati dvojiti da mediji mogu zaboraviti njihovu misiju, budu li nadvladani iluzijom da kineski režim ugošćuje tako veličanstvene Olimpijske igre u kratkom vremenu za pripreme.

Kad završe Olimpijske igre, ako se Kina vrati svojoj prvobitnoj situaciji otuđivanja od vanjskog svijeta, što može Zapadno društvo učiniti u vezi toga?
Kao član Međunarodnog Olimpijskog Odbora, da li će prijestolonasljednik Princ Frederik zaista željeti ići u Peking, da upali Olimpijsku baklju u ime Danske? Izgleda da će se o ovoj temi i dalje stalno raspravljati i ja vjerujem da će biti sve više rasprava ovog tipa.

Link na originalni članak
Podeli ovaj članak:

Ostanite informisani. Prijavite se za naša saopštenja za medije i biltene