Vesti o Falun Dafi i krizi ljudskih prava u Kini

Hrvatska: Izglasan zakon protiv trgovanja ljudskim organima

Hrvatski sabor je 1. marta 2019. godine, na prijedlog Vlade Republike Hrvatske, jednoglasno donio Zakon o potvrđivanju Konvencije Vijeća Europe protiv trgovanja ljudskim organima. Time je Hrvatska postala jedna od osam zemalja u Evropi koje su usvojile snažan zakonski okvir kojim se kriminalizira učestvovanje u ilegalnom uklanjanju organa iz živih ili preminulih donatora.

Konvencija Vijeća Evrope protiv trgovanja ljudskim organima (br. 216) sastavljena je 2015. godine, na tragu Rezolucije Evropskog parlamenta o uzimanju organa u Kini (2013/2981(RSP)) iz 2013. godine u kojoj je izražena zabrinutost zbog prisilne žetve organa zatvorenika savjesti, ponajviše praktikanata Falun Gonga, te koja poziva na osudu takve prakse, podizanje svijesti o tom pitanju te krivično gonjenje svih uključenih.

Vlada je istaknula kako se Republika Hrvatska nalazi u samom vrhu po broju doniranih i presađenih organa zahvaljujući etičkom i stručnom sistemu transplantacijske medicine te da se potvrđivanjem ove Konvencije želi priključiti inicijativi jačanja mehanizma međunarodne saradnje na prevenciji i efikasnom kažnjavanju trgovine ljudskim organima pošto Konvencija kriminalizira ne samo čin ilegalnog uklanjanja organa, već i potpomaganje bilo kojeg aspekta čina, ponudu takvih organa te usađivanje organa izvan domaćeg sistema presađivanja.

Dr. Branimir Bunjac, saborski zastupnik Živog zida, obratio se Saboru za vrijeme rasprave:

„Naši državljani nesvjesno učestvuju u trgovini kao korisnici usluga – odlaze u inostranstvo, posebice u Kinu, kako bi prije dobili organe. Postavlja se pitanje kako u Kini nema čekanja, a u Europskoj uniji ima?“

„Prema istraživanjima koje su provele ugledne međunarodne organizacije, u Kini je izvršeno i po stotinu hiljada transplantacija godišnje, a broj transplantacijskih centara se u zadnjih petnaest godina povećao za četiri puta. Istovremeno, nije objašnjen izvor organa jer Kina nije imala sistem doniranja. Kad pitate kineske vlasti otkuda toliki organi, oni to pravdaju uzimanjem od osoba osuđenih na smrt.“

„Međutim, u Kini se godišnje pogubi dvije hiljade takvih osoba, što naravno nije dovoljno za toliki broj transplantacija … Nakon pritiska međunarodne zajednice, Kina je tvrdila da osuđenici na smrt dobrovoljno doniraju organe.“

„No čak šest međunarodnih, opsežnih izvještaja, ukazuju na to da su najčešći izvor organa u Kini zatvorenici savjesti. Recimo to otvoreno – vjernici, i to najviše pripadnici budističkog pokreta Falun Gong, a u manjem dijelu Kršćani, Tibetanci i Ujguri – muslimani. Računa se da je od tih osoba uzeto najmanje stotinu hiljada organa koji su prodavani na crnom tržištu.“

Saborski zastupnik, dr. Branimir Bunjac, govori o prisilnoj žetvi organa Falun Gong praktikanata u Kini
Saborski zastupnik, dr. Branimir Bunjac, govori o prisilnoj žetvi organa Falun Gong praktikanata u Kini

Dr. Bunjac je nastavio:

„Nakon tih izvještaja, kineske vlasti su rekle da se radi o crnom tržištu. Međutim, u Kini su sve te transplantacije obavljene u državnim bolnicama, pod kontrolom države, tako da ta informacija ne stoji.“

„Ugledna međunarodna udruženja i organizacije osuđuju ovu kinesku praksu – Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), Svjetsko medicinsko udruženje (WMA), Transplantacijsko društvo (TTS), posebni izvjestitelj UN-a o mučenju i brojni drugi. S obzirom na to, Parlament Europske Unije je 2013. donio Rezoluciju koja je osudila takvu praksu Kine, a slijedile su i druge zemlje, poput Kanade i SAD-a.“

„Zbog toga je važno napomenuti da je Konvencija koju danas usvajamo tek prvi korak u suzbijanju ilegalne trgovine organima. Stoga je potrebno podignuti svijest da se ne kupuju organi ljudi za koje nije sigurno da su uzeti na legalan način. Italija, Češka i Španjolska donijele su posebnu legislativu kojom svojim građanima zabranjuju odlazak u Kinu po organe. Znači, to bi bila dodatna zaštita. Prema tome, ova Konvencija je dobrodošla, no neće riješiti sve probleme te bi trebalo nastaviti s razvojem daljnje legislative, a tim prije jer je Hrvatska u samom svjetskom vrhu transplantacijske medicine te bi stoga trebali dati primjer kako legislativom, tako i u praksi.“

U svom saopštenju, Vlada je osudila trgovinu organima kao praksu koja ugrožava pojedince, zdravstvo u cjelini, predstavlja kršenje temeljnih prava i sloboda čovjeka i protivi se ljudskom dostojanstvu. Vlada je najavila upoznavanje zdravstvenih radnika i šire javnosti s razmjerima ovog problema kako bi se podigla svijest o važnosti i odgovornosti zdravstvenih radnika i šire javnosti u prepoznavanju i dojavi „neetične“ prakse te kako bi se uspostavili učinkoviti mehanizmi za prevenciju, rano prepoznavanje i obavještavanje o pojavnosti takve prakse.

Više vijesti o prisilnom otklanjanju organa od zatvorenika savjesti u Kini pročitajte u kategoriji: Žetva organa

Link na originalni članak
Podeli ovaj članak:

Ostanite informisani. Prijavite se za naša saopštenja za medije i biltene